a

Epson’dan tekstilde geri dönüşümü hızlandıracak imza

Epson ve Hong Kong Tekstil ve Giyim Limited Araştırma Enstitüsü (HKRITA), yenilikçi bir kuru elyaf geri dönüşüm çözümü oluşturmak için ortak bir geliştirme anlaşması imzaladı. Söz konusu iş birliğiyle dönüşümü zor olan tekstil ürünleri özel ‘Kuru Fiber Teknolojisiyle’ geri dönüştürülerek yaşam ömrü uzatılacak

Epson, geri dönüştürülmesi zor kumaşların elyafını ayırmaya yönelik teknolojiyi oluşturmak için Hong Kong Tekstil ve Giyim Limited Araştırma Enstitüsü (HKRITA) ile anlaştı. Anlaşmayla birlikte Epson’un Kuru Elyaf Teknolojisini kullanarak, geri dönüştürülmüş elyaflara yönelik artan küresel ihtiyacın karşılanması hedefleniyor.

Avrupa’da, istenmeyen giysilerden geri dönüştürülmüş elyaf üretilmesine yönelik hareket güç kazanıyor. Ülkeler özellikle kullanılan geri dönüştürülmüş elyaf oranını artırmak ve petrol türevi sentetik elyafların kullanımını sınırlamak için harekete geçiyor. Hong Kong merkezli bir Ar-Ge merkezi olan HKRITA da tekstil, giyim ve moda endüstrisine yenilikçi ürünler sunma konusunda uzman çözümler sunuyor.

Şu anda, tekstil geri dönüşüm sürecinde atık malzemedeki elyafları ayırmak için garnett adı verilen bir makine yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte garnettler, elbise gömlekleri ve yatak çarşafları için kullanılan sıkı dokuma kumaşlar ve fonksiyonel giysiler için kullanılan elastik karışımlı kumaşlar gibi giyim pazarındaki en yaygın tekstillerden bazılarının liflerini etkili bir şekilde ayıramıyor.

Zorlu tekstil ürünlerinde kullanılacak

Epson, elastik karışımlı kumaşların ve sıkı dokunmuş kumaşların elyafını ayırmak için bir süreç oluşturmak üzere Kuru Fiber Teknolojisini kullanarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Amaç, HKRITA ile ortak bir geliştirme anlaşması imzalayarak giyim elyaflarının geri dönüşümüne yönelik yeni bir çözüm sağlamak.

Bu çözüm, elyafların fonksiyonel giysiler, çarşaflar ve elbise gömlekleri gibi zorlu tekstillerden, ayrıca fabrika fabrikalarının sonlarından, satılmamış giyim parçalarından ve istenmeyen kumaşlardan ayrılmasını mümkün kılarak, geri dönüştürülmüş elyafların kullanımını büyük ölçüde hızlandırmaya yardımcı olacak. Epson, bu teknolojiyi en kısa sürede gerçek dünyada hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kuru Fiber teknolojisi nedir?

Epson tarafından bağımsız olarak geliştirilen Kuru Fiber Teknolojisi, tüketici sonrası kağıt, ahşap, giysi ve diğer lifli atıklardan ve kullanılmış ürünlerden yeni değer yaratılmasına olanak sağlıyor. Epson, geri dönüştürülmüş elyaf üretim çözümleri geliştirmenin yanı sıra, kullanılmış kağıt ve diğer hammaddelerden yeni kağıt ve ambalaj malzemeleri üretiyor. Aynı zamanda daha güçlü ve daha dayanıklı geri dönüştürülmüş plastik ve biyo bazlı plastik geliştiriyor.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hazırgiyim ihracatçıları yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.