a
  • Türkstil
  • Magazin
  • Aniden, Rotterdam ve Tokyo’dan sonra peş peşe Vancouver ve Antalya’da!

Aniden, Rotterdam ve Tokyo’dan sonra peş peşe Vancouver ve Antalya’da!

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 filmden biri de Aniden olacak. Aniden, Antalya’nın hemen öncesinde Kuzey Amerika’nın en saygın film festivallerinden Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

Türkiye prömiyeri 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj yarışması kapsamında gerçekleşecek olan Aniden, 28 Eylül – 8 Ekim arasında düzenlenen 42’inci Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek.

İlk kez Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen Melisa Önel’in yeni filmi “Aniden,” Türkiye prömiyerini 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj yarışması kapsamında gerçekleştirecek.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 filmden biri de Aniden olacak. Aniden, Antalya’nın hemen öncesinde Kuzey Amerika’nın en saygın film festivallerinden Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

VIFF web sitesinde “40’lı yaşlarında bir kadın olan Reyhan, çok büyük bir şey kaybetmiştir. Koku alma duyusu aniden tamamen kaybolmuştur. Tedavi aramak yerine, kendine yeni bir hayat bulmak için kaybolmaya karar verir. Başkalarına göre o kayıptır. Ama Reyhan kendi başına keşfedeceği yeni bir özgürlük arar. Reyhan rolündeki Defne Kayalar, insan ırkının üyeleri olarak karşılaştığımız sınırlamaları aşmayı amaçlayan bir kadın olarak ustaca incelikli bir performans sergiliyor. Reyhan hiçbir mal mülk, hiçbir yükümlülük, hiçbir kariyer arzusu ve hiçbir ilişki istemiyor. Kendini bedeninin sınırlarından uzaklaştırmaya çalışırken, arzuları ve mutluluğun gerçekte nerede yattığı konusunda daha büyük bir alan olduğunu keşfeder” sözleriyle anlatılıyor.

Aniden yarattığı görüntü ve ses dünyasıyla Tokyo’da kendinden söz ettirmiş ve beğeniyle karşılanmıştı.  Tokyo gösterimi paralelinde uluslararası sinema televizyon kültür yayınlarından Variety’de yayınlanan röportajda, editör Patrick Frater filmi “İnsan kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurmuştu. Uluslararası Rotterdam Film Festivali sitesinde film eleştirmeni Adrian Martin ise, Agnès Varda’nın “5’ten 7’ye Cleo” filmini anarak “Aniden” için şunları söylemişti:

“Melisa Önel’in filmi Reyhan’ın hassas, büyük ölçüde sözsüz öznelliğinden süzülen ruh halleri ve duyumlarıyla yarattığı kaleydoskopla Krzysztof Kieślowski’nin Mavi’sini (1993) çağrıştırıyor. Kentsel varoluşun dokuları ve malzemeleri arasına karışan, ve bir görünüp bir kaybolan hayalete benziyor Reyhan. Defne Kayalar’ın performansı Reyhan karakterinin hem sağlamlığını hem de gelip geçiciliğini yakalıyor.”

 

Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu’nun izlediğimiz kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor.

 

Aniden Film ve Vigo Film’in yapımcısı olduğu “Aniden” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye – Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır.  Melisa Önel’in ikinci filmi olan “Aniden” in yönetici yapımcılarının arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer bulunuyor.

Melisa Önel Hakkında:

İzmir doğumlu Melisa Önel, ABD’deki Tufts Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında Film Çalışmaları yüksek lisansı ile eğitimine devam etti.

Fotoğraf sanatında kullandığı fotogratografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önel’in 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Tilki, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel’in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali’ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Omnibus bir film olan Kıyıdakiler (2016) yapımında kısa filmi ile yer aldı.

Kısa Sinopsis

Reyhan uzun yıllar Hamburg’da yaşadıktan sonra kocasıyla kısa bir süre için İstanbul’a dönmüştür. Hamburg’a geri dönüşlerinin arifesinde Reyhan koku alamadığını fark eder, doktor tetkikleri ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini işaret ettiğinde ise Reyhan bunu kabullenmek yerine şehirdeki geçmişinin peşine düşer.

Aniden Film Künye

 

YÖNETMEN                                               Melisa Önel

SENARYO                                                   Feride Çiçekoğlu, Melisa Önel

OYUNCULAR                                              Defne Kayalar
Öner Erkan
Şerif Erol
Ayşenil Şamlıoğlu

Dilan Çiçek Deniz
Aysel Yıldırım
Esra Kızıldoğan
Mehmet Bilge Arslan

YAPIMCILAR                                               Alara Hamamcıoğlu Bayraktar (VİGO FİLM) &Melisa Önel(ANİDEN FİLM)

 

ORTAK YAPIMCILAR                                Susanne Mann, Martin Rehbock, Paul Zischler (ZISCHLERMANN FILM), Jelena Angelovski, Ivan Pribicevic (DIGITALKRAFT)

 

YÖNETİCİ YAPIMCILAR                           Sinan Eczacıbaşı

Fırat İşbecer

 

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ                         Meryem Yavuz

 

KURGU                                                        Özcan Vardar

 

SANAT YÖNETMENİ                                Natali Yeres

 

ÖZGÜN MÜZİK                                          Branislav Jovancevic

 

YARDIMCI YÖNETMEN                           Cansu Özaltun

 

SES KAYIT                                                    Nenad Sciban

 

YARDIMCI YAPIMCI                                 Thierry Lenouvel (Ciné-Sud PROMOTION)

 

YÜRÜTÜCÜ YAPIMCI                               Önder Önsal

 

CAST DİREKTÖRÜ                                     Ezgi Baltaş

 

SES TASARIM SUPERVİZÖRÜ                Nico Berthold

 

SES TASARIM                                             Timo Lindemann

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Göktürk 2. Caz Müzik Festivali heyecanı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.